Antropolog czy zegarmistrz?

Kluczem do naprawy zegarka czasem jest… jego właściciel. Często spotykaną przyczyną awarii (lub rzekomej awarii) zegarka jest niewiedza jego posiadacza.
Do najszybszych napraw należy wymiana baterii w zegarku mechanicznym, a szczególnie automatycznym – usługa obejmuje gratisowy instruktaż i wytłumaczenie zasady działania tykającego podopiecznego ;).

W sytuacji kiedy u zegarmistrza zegarek działa, a na ręce klienta już nie, można wykorzystać swoje umiejętności antropologiczne oraz detektywistyczne i obserwować zwyczaje „nosicieli” zegarków.
Zdarza się, że na ręce klienta zegarek zatrzymuje się sam z siebie, albo nie wiadomo dlaczego spóźnia – oczywiście przyczyny mogą być różne, ale nie zaszkodzi zrobić małego wywiadu i wybadać, czy rozmówcy nie zdarza się rękawem koszuli/bluzki/swetra/kurtki/czegokolwiek co ma rękawy zawadzić o koronkę zegarka i jej wysunąć – co z reguły w zegarkach zasilanych baterią powoduje zatrzymanie mechanizmu.

Słyszałam też historię, w której do Zegarmistrza kursował kilka razy z pretensjami właściciel „automatu” – że mimo naprawy i wyczyszczenia zegarek nadal się co jakiś czas zatrzymuje.
Zegarmistrz rozwiązał zagadkę wychodząc pewnego dnia przed swój zakład i przyglądając się nadchodzącemu akurat Panu-Z-Automatem.
Jaki widok się ukazał?
Pan-Z-Automatem nie rozstawał się z teczką, którą trzymał w prawej ręce. Podczas chodzenia wymachiwał co prawda ręką lewą, ale prawa – ze względu na teczkę – pozostawała niemal nieruchoma.
I… tak właśnie, zegarek nosił właśnie na prawej ręce.
Zegarmistrz mógł zaproponować Panu-Z-Automatem-I-Pretensjami aż trzy rozwiązania:
1). nosić teczkę w lewej ręce,
2). nosić zegarek na lewej ręce,
3). wymachiwać teczką,
gdyż zegarek automatyczny nakręca się właśnie dzięki zmianom położenia ręki, na której jest noszony.

Jak widać diagnoza i leczenie zegarka obejmuje czasem również znajomość zwyczajów jego właściciela – dobrze, aby zegarmistrz miał w sobie coś z detektywa, antropologa i psychologa (a zdarza się, że i z psychiatry…;) ).

Może Ci się również spodoba