Wracam. Zaraz

Zaraz, moment, chwila, okamgnienie; błyskawicznie, natychmiastowo.
Co wspólnego mają ze sobą te słowa? Żadne nie jest mierzalne.

W trakcie poszukiwań definicji tych określeń okazało się jednak, że co najmniej jedno z nich ma kilka znaczeń.
Moment <łac. momentum = ruch, poruszenie> 1. drobna cząstka czasu; chwila, okamgnienie; w muzyce stosuje się pojęcie „moment musical” . Ale co najciekawsze – moment może być także jednostką! Co prawda nie taką należącą do układu SI, ale jednak. Moment jest stosowany w geochronologii: „moment (granica, horyzont) określa pojawienie się lub zanik taksonu. Może dotyczyć pojawienia się danego gatunku lub rodzaju w ogóle, lub tylko w danej jednostce biogeograficznej.”*

Z kolei jeden z moich profesorów mawiał, iż „zaraz to taka wielka bakteria”; dokładniejsze mogło by być stwierdzenie, że „zaraz to dorosły zarazek”, ale chyba i tak nie ma zastosowania poza ripostą na uczniowskie tłumaczenie spóźniającego się kolegi – „bo on zaraz przyjdzie”.

Niedawno w oglądanym przeze mnie serialu padło zdanie „Podjąłeś decyzję w mgnieniu oka„. Tzn.tak brzmiało tłumaczenie polskie, bo oryginalnie określenie brzmiało „in a heartbeat”. Co w kontekście podejmowania decyzji wydaje się trafiające w sedno – odwieczny konflikt „szkiełka i oka” z uczuciami, sercem; oświecenia z romantyzmem. A czy to właśnie nie w sercu podejmujemy większość decyzji, czy to nie emocje i uczucia decydują? Czy nasze życie mierzymy mrugnięciami, czy może właśnie uderzeniami serca?
A co z gatunkami zwierząt, które nie mrugają? Np. Gekko Gecko nawilża i oczyszcza oczy językiem. Czy w takim razie słuszne byłoby powiedzenie „podjąć decyzję w ciągu liźnięcia oka”? ;).

Zegarki są tym dokładniejsze, im większą częstotliwość oscylacji balansu posiadają (kilka słów wyjaśnienia tutaj: http://manufakturaczasu.pl/bph-ah-lub-vph-co-te-skroty-oznaczaja/ oraz http://manufakturaczasu.pl/mechanizm-hi-beat/). Jednak mimo iż zegarki naręczne znajdują się fizycznie najbliżej człowieka, to jednak duże zegary (głównie te wiszące czy stojące, szafkowe) są bardziej humanistyczne – ich bicie pozostało bliskie rytmowi pracy ludzkiego serca. Dlatego może czasem warto zrezygnować z pogoni za dokładnością na rzecz poszukiwań własnego rytmu?

Nie bez powodu w sklepach czy urzędach wywieszane są kartki nie o treści „wracam za trzy/pięć/dziesięć minut”, a właśnie „zaraz wracam”. W końcu nawet dorosłego zaraza nie tak łatwo zmierzyć ;).

*Polska Akademia Nauk, Komitet Badań Czwartorzędu, "Zasady polskiej klasyfikacji i terminologii stratygraficznej czwartorzędu", wydanie II zmienione, pod redakcją Leszka Marksa, Andrzeja Bera i Leszka Lindnera, Warszawa 2014.

Może Ci się również spodoba