Zegarkowe prawa Murphy’ego

Prawa Murphy’ego – jeśli ktoś o nich dotąd nie słyszał, wcale nie oznacza, że ma szczęście, o nie – po prostu jeszcze nie wie, że zbiór tych przewrotnych zależności funkcjonuje pod taką właśnie nazwą. Nie jest od nich wolna żadna branża, także zegarmistrzowstwo. I im więcej rozwiązań technologicznych, tym więcej możliwości popsucia.

Bo zgodnie z zasadą dotyczącą urządzeń wielofunkcyjnych: Im mniej funkcji dane urządzenie ma wykonać, tym zrobi to lepiej.

Prawa te działają nie tylko na zegarmistrzów i batermistrzów, ale także na klientów i wszelkie osoby mające do czynienia z zegarkami i czasem, więc… prędzej czy później odnajdziecie tu swoją historię, nie martwcie się.

Na przykład jeśli od miesiąca nosisz zegarek do naprawy, to nie znajdziesz żadnego zegarmistrza – napotkasz go dopiero wtedy, kiedy zegarek akurat zostawisz w domu (ewentualnie w samochodzie, którego od dwóch godzin szukasz na parkingu galerii handlowej – bo akurat tym razem nie zapamiętałeś koloru i symbolu swojego miejsca parkingowego).

Im bardziej spieszy się klientowi, tym więcej nieprzewidzianych problemów sprawi jego zegarek.

20-Examples-Of-Murphys-Law-In-Action

Im bardziej namęczysz się z zamknięciem zegarka, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz go musiał otworzyć (a co za tym idzie, potem znowu zamknąć) jeszcze raz – bo pod szkiełkiem zostanie paproch lub zapomnisz zamontować jakąś część.

Im bardziej klient wątpi w Twoje umiejętności, tym więcej problemów sprawi jego zegarek, np.wyjątkowo długo będziesz męczyć się z jego otwarciem. Czasem tak długo, że klient zacznie podtykać Ci pod nos instrukcję obsługi danego zegarka, bo to na pewno przez to, że nie wiesz, co należy zrobić.
(Jak wynika z praw fizyki kwantowej, to dlatego, że obserwator wpływa na obserwowany układ).

Im miększe masz serce, tym twardsze powinieneś mieć siedzenie – jeśli zdecydujesz się obsłużyć zdesperowanego i błagającego cię o pomoc klienta przed lub po godzinach pracy, tym bardziej będziesz tego żałował, bo im łatwiejsza i szybsza wydaje się naprawa, tym więcej czasu zajmie.

Im większa kolejka, tym więcej śrubek wymagających odkręcenia będzie miał zegarek, w którym aktualnie wymieniasz baterię. Potem oczywiście wszystkie te śrubki należy przykręcić z powrotem.
Jeśli są to bardzo unikalne śrubki, których nie zastąpisz żadnymi posiadanymi przez ciebie częściami zamiennymi, tym większe prawdopodobieństwo, że zgubisz przynajmniej jedną, wspomnianą wcześniej śrubkę.
Bo powszechnie znane jest prawo, że im trudniej dostępna jest dana część zamienna, tym bardziej prawdopodobne, że ją zgubisz.
(Z cyklu „rekordy”: aby wymienić baterię, musiałam odkręcić 15 śrubek. A potem ponownie je przykręcić. Łącznie: 30 śrubek. Tak, w jednym zegarku.)

Im ważniejszy powód, dla którego musisz rano wstać, tym większe prawdopodobieństwo, że budzik nie zadzwoni.

Im bardziej będziesz przekonany o niezawodności zegarka, który próbujesz sprzedać i polecasz klientowi, tym większe prawdopodobieństwo, że zegarek akurat się zatrzyma lub ujawni się jakaś jego ukryta wada.

Datownik dni tygodnia bez opcji szybkiej ich zmiany zatrzyma się dzień po właściwej dacie (czyli trzeba „przejechać” wskazówkami przez cały tydzień).

datownik

Im mniej masz doświadczenia, tym więcej trafi ci się niestandardowych zegarków i dziwnych problemów. Najwięcej oczywiście w pierwszy dzień samodzielnej pracy. „Poradzisz” sobie z nimi w taki sposób, że pomyślisz, że od razu cię wyleją.

Im tańszy zegarek, tym więcej problemów sprawi. To samo tyczy się napraw – im taniej daną usługę wycenisz, tym więcej czasu poświęcisz na jej wykonanie.

Im tańszy przedmiot (zegarek, pasek itd.), tym większe stawiane wobec niego wymagania
(„Poproszę jakiś dobry, dokładny i wytrzymały zegarek, oczywiście wodoszczelny – żebym mógł/mogła w nim pływać, najlepiej z datownikiem lub innymi dodatkowymi funkcjami, tylko żeby kosztował tak do 50 zł”; „Ale jak to, nie dajecie dożywotniej gwarancji na pasek za 10 zł? Powinniście zmienić dostawcę.” ).
(Dla ciekawych: paski hirsch . Jedna z najlepszych firm produkujących paski do zegarków, dająca na nie roczną gwarancję. Na podanej stronie można także poznać ceny tych pasków.).

Każdy element przycięty według miary, jest za krótki. A to dlatego, że element przycięty z zapasem pasuje idealnie.

Co prawda aksjomat Cahna głosi, że „kiedy wszystko inne zawiedzie, przeczytaj instrukcję”, ale w przypadku niektórych dość skomplikowanych zegarków może okazać się, że zdążyłeś już go rozsynchronizować tak, że i instrukcja nie pomoże.

Pocieszające jest to, że zgodnie z postulatem Hornera: „Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu.”

Ale, ale – i tak „Niezależnie od tego, jaką drogą jedziesz, zawsze jest pod górę” (Pierwsze prawo jazdy na rowerze).

 

 

Gdy z przyzwolenia Fortuny,
Dotrę wreszcie do krańca tęczy,
„Skarb jest na drugim końcu”
– powie Murphy.
„Niepotrzebnie pan się męczył.”
/Bert Whitney/

 

Co nie znaczy, że krańca tęczy nie warto szukać – prawa Murphy’ego mają to do siebie, że kiedy chce się je zastosować, by przetestować ich działanie na sobie, okazuje się, że – rzecz jasna – wtedy nie zadziałają ;).

Może Ci się również spodoba