Dotknąć czasu, czyli o zegarkach dla niewidomych

W jaki sposób sprawdzić, która godzina? Zadzwonić do zegarynki? (Tak, ciągle istnieje, i ludzie nadal do niej dzwonią!) Zapytać kogoś na ulicy? Czy może po prostu POPATRZEĆ na ekran telefonu lub zegarka?
Ale co z tymi, którzy popatrzeć nie mogą?

„Nie je, nie pije, a chodzi i bije.”
Rozwiązanie starej zagadki obecnie dla niektórych może nie być już tak proste, bo i zegary z biegiem czasu się zmieniły.
Początkowo zegary nie miały w ogóle przekładni wskazań, a co za tym idzie – wskazówek.

(dygresja, ale nie mogę pohamować chęci przytoczenia ulubionego dowcipu z tej serii:
„- Co to jest: wisi na ścianie i płacze?
– Du*a, nie alpinista!”).

Godziny oznajmiane były biciem w dzwon.
Stąd zresztą angielska nazwa zegara – clock, z łacińskiego cloca, czyli „dzwon”.
Wyjątkowa na tle innych języków, ponieważ w większości nazwa zegar wywodzi się od łacińskiego hora, czyli godzina (fr. horloge, wł. orologio, niem. Uhr, ros. czasy), zaś z późniejszego okresu pochodzą nazwy pochodne od „wskazywać” – fr. montre i niem. Zeiger, skąd już blisko do polskiego „zegara”, bo nazwa „godzinnik” (jak dawna nazwa namiotu – „podniebnik”) niestety się nie przyjęła. Dopiero potem dodano układ wskazań, najpierw tylko ze wskazówką godzinową, następnie wraz z kolejnymi ulepszeniami i potrzebą coraz dokładniejszego pomiaru czasu pojawiły się kolejne.

 

A jak jest obecnie? Czy zegarki dla niewidomych to tylko te „gadające” lub brajlowskie?

Dostępne są w zasadzie trzy typy zegarków, z których odczytać godzinę można przy użyciu zmysłów innych niż wzrok.
Pierwsze co przychodzi na myśl, to właśnie słuch – czyli tzw.„zegarki mówiące”, z modułem elektronicznym, który po naciśnięciu guzika odczytuje godzinę.

Ale co w sytuacji, kiedy chcielibyśmy dowiedzieć się, która godzina, ale w bardziej dyskretny sposób?
Kolejną opcją jest zegarek wibracyjny (Tissot Touch Silen-T). Jednak w tym przypadku trudności jest kilka – ustawić zegarek po raz pierwszy musi osoba widząca, a potem trzeba nauczyć się „odczytywać” wibracje, odpowiednio je interpretować.

Trzecim rozwiązaniem jest grupa zegarków „dotykowych”, jednak nie tylko brajlowskich. Najczęściej zegarki te posiadają otwieraną szybkę, co pozwala uzyskać dostęp do tarczy zegarka. Na tarczy poszczególne cyfry są oznaczone wypukłymi kropkami, a specjalnie wzmocnione wskazówki pozwalają odczytać godzinę za pomocą dotyku bez szkody dla nich.
Zegarki z tej kategorii nie posiadają sekundników.

 

20180527_183125

Budzik brajlowski Slava

 

WP_20170420_13_47_34_Pro

Zegarek Bradley

Zwykle stawia się na funkcjonalność, bo po co osobom niewidomym coś, czego nie mogą zobaczyć? Ale czy tego typu zegarki nie mogą być po prostu ładne lub interesująco zaprojektowane?
Otóż.. istnieją zegarki, z założenia zaprojektowane dla osób z dysfunkcjami zmysłu wzroku, ale wzbudzające żądzę posiadania także wśród osób widzących ;). Są to zegarki Bradley, wskazujące godziny za pomocą namagnesowanych kulek.
Interesującą propozycją pod względem wzornictwa jest Nike Citrus Watch, niestety nie znalazłam informacji, czy wszedł do produkcji.

Mocno kibicuję takim rozwiązaniom – przecież i ludziom widzącym zdarzają się sytuacje, w których nie wypada zerknąć na zegarek…

Może Ci się również spodoba